Scottish Cup

2018 -19 SCOTTISH CUP

RJM Sports Scottish Amateur Cup

2nd Round Draw

1 AFC Milngavie (GGPAFL) v AM Soccer AFC (KoFAFA)

2 Alva AFC (S&DAFA) v Stoneywood East End AFC (AAFA)

3 Arbroath HSFP AFC (MAFA) v Rattrays XI AFC (AAFA)

4 Ardrossan Castle Rovers AFC (Ayrshire AFA) v Langlee AFC (BAFA) or Markinch AFC (KoFAFA)

5 Armadale Thistle AFC (LEAFA) v Barca Milton '97' AFC (LEAFA)

6 Arthurlie AFC (CSAFL) v Montrose AFC (MAFA)

7 Auchtermuchty Bellvue AFC (KoFAFA) v St. Mungo's AFC (Cale)

8 Bannockburn AFC (CSAFL) v Clydebank AFC (CSAFL)

9 Barnhill AFC (MAFA) v Cockenzie Star AFC (LEAFA) or Methilhill Stollers and East Fife AFC (KoFAFA)

10 Barony of Blackhall AFC (SSMAFL) v Calderglen AFC (GGPAFL)

11 Barrhead Arky AFC (SAFL) v Blochairn Star AFC (SSMAFL)

12 Belleaire AFC (GGPAFL) or Mauchline United AFC (Ayrshire AFA) v Blantyre RGM AFC (CSAFL) or Duncanrig AFC (SAFL)

13 Bervie Caledonian AFC (AAFA) v Bridge of Don AFC (AAFA) or Westdyce AFC (AAFA)

14 Bishopton AFC (GDSMAFL) or Newmains Hammers AFC (SSMAFL) v Westfield Colts AFC (S&DAFA)

15 Braehead AFC (GDSMAFL) v Ratho Athletic AFC (LEAFA)

16 Breadalbane AFC (PAFA) v Westercommon Star AFC (SSMAFL)

17 Bridge of Earn AFC (PAFA) v Blackthorn Rovers AFC (SSMAFL)

18 Burntisland United AFC (KoFAFA) or Fife Thistle AFC (KoFAFA) v Kemnay Youth AFC (AAFA) or Burghmuir AFC (AAFA)

19 Burrelton Rovers AFC (PAFA) v Minishant AFC (Ayrshire AFA)

20 Cairdy Thistle AFC (DSMAFL) or Lowson United AFC (MAFA) v Symington Tinto AFC (Cale)

21 Cambria AFC (Cale) or Thorn Athletic AFC (Cale) v Hilltown Hotspur AFC (DSMAFL)

22 Campbelltown Pupils AFC (SAFL) or Winlinton Wolves AFC (Ayrshire AFA) v Kinross AFC (KoFAFA)

23 Castlemilk BC AFC (SAFL) v Glasgow South AFC (SSMAFL)

24 Clermiston Star AFC (LEAFA) v Cleland AFC (GDSMAFL)

25 Clydeside Athletic AFC (GCAFA) v Third Lanark AFC (CSAFL)

26 Colquhoun United AFC (GGPAFL) v Fossoway AFC (KoFAFA)

27 Colville Park E AFC (CSAFL) v Carbrain Boys AFC (S&DAFA) or Eastwood Parkmount 'B' AFC (GGPAFL)

28 Corstorphine Dynamo AFC (LEAFA) v Queensferry Athletic AFC (LEAFA)

29 Cowie Thistle AFC (AAFA) v Pennies AFC (S&DAFA)

30 Crosshill Thistle AFC (Ayrshire AFA) v Ardeer West Recreation AFC (Ayrshire AFA)

31 Crosshouse Waverley AFC (Ayrshire AFA) v Alba Thistle AFC (SAFL)

32 Dalziel AFC (Cale) v Pencaitland AFC (LEAFA) or Kirkcaldy YMCA AFC (KoFAFA)

33 Doune Castle AFC (Cale) v Lochgilphead Red Star AFC (SAFL) or Southside AFC (SSMAFL)

34 Drumchapel United AFC (GDSMAFL) v Tollcross Thistle AFC (LEAFA)

35 Drumchapel United PYM AFC (CSAFL) v Fintry AFC (MAFA) or Rattray AFC (PAFA)

36 Drumpellier Thistle AFC (S&DAFA) v Dunipace AFC (S&DAFA)

37 Dundee City AFC (DSMAFL) v Occidental AFC (DSMAFL)

38 Dynamo East Kilbride AFC (GGPAFL) v Symington Caledonian AFC (Ayrshire AFA)

39 East Dunbartonshire AFC (SSMAFL) v Echt AFC (AAFA)

40 East Kilbride Thistle AFC (SSMAFL) v Helensburgh AFC (GGPAFL) or Ochiltree Community AFC (Ayrshire AFA)

41 East Kilbride YM AFC (Cale) v Rosyth AFC (KoFAFA)

42 Eastfield AFC (CSAFL) v Ardencaple AFC (CSAFL)

43 Eddlewood AFC (Cale) v Royal Union AFC (GCAFA)

44 Edinburgh Star AFC (LEAFA) v North Glasgow Colts AFC (SAFL)

45 Edinburgh University AFC (LEAFA) v Pittenweem Rovers AFC (KoFAFA)

46 EKRR AFC (GGPAFL) v Alyth AFC (PAFA)

47 Erskine United AFC (GGPAFL) v Lochee United AFC (MAFA)

48 Faithlie United AFC (AAFA) v Craigshill Thistle AFC (LEAFA)

49 Fallin AFC (CSAFL) or Newpark AFC (S&DAFA) v Southside AFC (CSAFL)

50 Fauldhouse AFC (LEAFA) v AS Airdrie AFC (SSMAFL)

51 FC Argyle (SAFL) v Largs Thistle AFC (Ayrshire AFA)

52 FC Kettledrum (DSMAFL) v Balmoral United AFC (PAFA)

53 Ferguslie Star AFC (SAFL) v Craigie AFC (PAFA)

54 Fordbank Star AFC (GGPAFL) v St. David's AFC (GCAFA)

55 Giffnock North AAC AFC (Cale) v Kirriemuir Thistle AFC (MAFA)

56 Glasgow Harp AFC (Cale) or Milton Sports Club AFC (Cale) v Leith United AFC (LEAFA) or Linlithgow Thistle AFC (LEAFA)

57 Glasgow University AFC (Cale) v Woodside AFC (AAFA)

58 Glenburn Miners Welfare AFC (Ayrshire AFA) v Broughty United AFC (MAFA)

59 Goldenhill AFC (SAFL) v AFC Ravenscraig (SSMAFL)

60 Gordon AFC (BAFA) v Bowhill Rovers AFC (KoFAFA)

61 Greenlaw AFC (BAFA) v Murieston United AFC (LEAFA)

62 Greenock HSFPs AFC (SSMAFL) v Lumphinnans United AFC (KoFAFA)

63 Greig Park Rangers AFC (KoFAFA) v Cumnock AFC (Ayrshire AFA)

64 Gryffe Thistle AFC (GCAFA) v Dysart AFC (KoFAFA)

65 Harestanes AFC (CSAFL) v Bellfield AFC (Ayrshire AFA)

66 Hearts of Beath AFC (KoFAFA) v Viewfield Rovers AFC (Cale)

67 Hurlford AFC (Ayrshire AFA) v Luncarty ASC AFC (PAFA)

68 Insch AFC (AAFA) v Valleyfield AFC (KoFAFA) or Falkirk Community AFC (CSAFL)

69 Inverclyde AFC (SAFL) or Catrine AFC (Ayrshire AFA) v West Kilbride AFC (Ayrshire AFA)

70 Irvine Meadow AFC (Ayrshire AFA) v Rhu AFC (Cale) or GSC Jordanhill AFC (GGPAFL)

71 Kemnay AFC (AAFA) v Carnoustie Panmuir YM AFC (MAFA)

72 Kennoway AFC (KoFAFA) v Fintry Athletic AFC (DSMAFL)

73 Kilbride Thistle AFC (Ayrshire AFA) v UB United AFC (SSMAFL)

74 Kilmarnock AFC (Ayrshire AFA) v Shawbridge AFC (SSMAFL)

75 Kings Park Rangers AFC (SAFL) v Campsie Minerva AFC (CSAFL)

76 Kintore AFC (AAFA) v Newshot AFC (GGPAFL)

77 Langcraigs AFC (GGPAFL) v Jeanfield Swifts AFC (PAFA)

78 Libertine Accies AFC (GDSMAFL) v Strathmiglo United AFC (KoFAFA)

79 Linlithgow Rose CFC AFC (LEAFA) v Hawick Waverley AFC (BAFA)

80 Menzieshill AFC (MAFA) v Hurlford Thistle AFC (Ayrshire AFA)

81 Mill AFC (LEAFA) v Sandy's AFC (LEAFA)

82 Milngavie Wanderers AFC (Cale) v St. Monans Swallows AFC (KoFAFA)

83 Morgan Academy FPs AFC (MAFA) v Letham AFC (PAFA)

84 Mossblown Boswell AFC (Ayrshire AFA) or Springhill AFC (S&DAFA) v Auchterarder Primrose AFC (PAFA)

85 Motherwell Thistle AFC (SAFL) v Drumchapel AFC (CSAFL)

86 Musselburgh AFC (LEAFA) v Pathhead AFC (LEAFA)

87 Musselburgh Windsor AFC (LEAFA) v East Kilbride AFC (SSMAFL)

88 Newcraighall Leith Victoria AFC (LEAFA) or Dunblane Soccer Academy AFC (Cale) v Glendale AFC (AAFA)

89 Newtonhill AFC (AAFA) v Dailly AFC (Ayrshire AFA)

90 Nico's AFC (SSMAFL) v Uddingston AFC (SSMAFL)

91 North Merchiston Vale AFC (LEAFA) v John Street AFC (GGPAFL)

92 Oban Saints AFC (SAFL) v St. Johns AFC (PAFA)

93 Olympique Energetik Cambuslang AFC (GCAFA) v Cambusnethan Talbot Community AFC (CSAFL)

94 Paisley AFC (SAFL) or Newton Vale AFC (CSAFL) v Wishaw HSFPs AFC (CSAFL)

95 Parktool Athletic AFC (DSMAFL) v Bank of Scotland Strollers AFC (LEAFA) or Rosebank Rangers AFC (KoFAFA)

96 Petershall Villa AFC (SSMAFL) v Drongan United AFC (Ayrshire AFA)

97 Polteam AFC (PAFA) or Newport AFC (MAFA) v Greenock HSFP AFC (CSAFL)

98 Quayside Thistle AFC (SSMAFL) v Cupar Hearts AFC (KoFAFA)

99 Rannoch AFC (GGPAFL) v Kirkintilloch Thistle AFC (SSMAFL) or Beith AFC (Ayrshire AFA)

100 Renfrew AFC (SSMAFL) v Kilsyth AFC (Cale) or Strathclyde University AFC (GDSMAFL)

101 Royalle Madrid AFC (SSMAFL) v Lenzie Thistle AFC (SSMAFL)

102 Rutherglen AFC (SAFL) v Bridgewater AFC (CSAFL)

103 Salvesen AFC (LEAFA) or Leslie Hearts AFC (KoFAFA) v Easthall Star AFC (SAFL)

104 Shortlees AFC (Ayrshire AFA) or Glenvale AFC (GGPAFL) v Lanarkshire Forrest AFC (GDSMAFL)

105 Shotts Thistle YMCA AFC (LEAFA) v FC Boukir (DSMAFL)

106 Shotz AFC (MAFA) v Troon Dundonald AFC (Ayrshire AFA)

107 Southside Whitecart AFC (SSMAFL) v Tynecastle AFC (SSMAFL)

108 Springburn Thistle AFC (SSMAFL) v Erskine AFC (GGPAFL) or Westerlands AFC (Cale)

109 St. James Athletic AFC (DSMAFL) v Kincardine AFC (S&DAFA)

110 St. Joseph's FPs AFC (SAFL) v Glenmuir Thistle AFC (Ayrshire AFA)

111 St. Patricks FPs AFC (CSAFL) v Danderhall Miners AFC (LEAFA)

112 Steins Thistle AFC (CSAFL) v Edusport Academy AFC (CSAFL)

113 Stenhousemuir Community AFC (Cale) v Leven United AFC (KoFAFA)

114 Stewarton United AFC (Ayrshire AFA) v Woodside AFC (GDSMAFL)

115 Stobswell AFC (DSMAFL) v Wolfhill AFC (PAFA)

116 Stonehaven Athletic AFC (AAFA) v Invergowrie AFC (MAFA)

117 Strathclyde University AFC (GGPAFL) or Rossvale Kelvinbridge AFC (SSMAFL) v Strathclyde University AFC (Cale) or Tantallon Victoria AFC (GCAFA)

118 Syngenta AFC (S&DAFA) v Rothie Rovers AFC (AAFA)

119 Tarves AFC (AAFA) v Anniesland AFC (SECAFL)

120 Tranent AFC (LEAFA) v Colony Park AFC (AAFA)

121 Uddingston Anvil AFC (CSAFL) v Kelty AFC (KoFAFA)

122 United Churches of Ayr AFC (SECAFL) v Bridgeton Vale AFC (SSMAFL)

123 Victoria Croftfoot AFC (GCAFA) v Singer Community AFC (GCAFA)

124 Weir Recreation AFC (Cale) or Dumbarton Academy FPs AFC (Cale) v Port Glasgow OBU AFC (SAFL)

125 Wellbank AFC (MAFA) v Eaglesham AFC (Cale)

126 Westquarter Violet AFC (S&DAFA) v Port Glasgow Athletic AFC (SSMAFL)

127 Wishaw Wycombe Wanderers AFC (Cale) v West Barns Star AFC (LEAFA)

128 Yoker United AFC (SSMAFL) v Bonnyrigg Rose AFC (LEAFA)

 

1st Round Results (SSMAFL CLUBS ONLY)

1A1STSCOT18

 

stax right side fb banner